StarMedia
Va asteptam in grupul nostru de pe facebook: Click

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
SilveR
Junior
Junior
Varsta : 25
Localizare : DOTA 2
Sunt pe forum din : 05/04/2009

[Proiect]MuOnline

la data de Sam 02 Feb 2013, 23:29
Am in vedere ca pana pe 1 iunie 2013, sa deschid un server de MuOnline , si am cateva intrebari sau propuneri:

*MuServer

Sa il cumpar, sau sa gasesc pe cineva care sa-l rezolve de buguri ?

*Securitate

Sa o cumpar sau sa gasesc pe cineva care stie sa o faca calumea?

*Hosting

Vreau sa fac un calculator din piese cu urmatoarele cerinte:

Procesord AMD X4 3,5 ghz
8 GD DDR3
500 HD

*Internet

Exista la RDS&RCS banda de internet speciala pentur un trafic mare ?

PS: Cine este din Timisoara si doreste sa se angreneze in acest proiect sa-mi dea add la id-ul de la profil !

ASTEPT PARERI !
oldLucyan
Moderator Global
Moderator Global
Varsta : 24
Localizare : Pitesti
Sunt pe forum din : 14/03/2010

Re: [Proiect]MuOnline

la data de Dum 03 Feb 2013, 10:30
1. Chiar si cele cumparate au buguri pe ici pe colea , iar daca vrei fisiere te sfatuiesc sa nu cumperi TitanTeach si sa iti iei ENCGames
2. Securitate ... Depinde aici putem vorbi mult si bine , dar eu recomand sa gasesti pe cineva priceput.
3. Iti recomand un Core i5 ar fi bun :) Cauta sa iei ceva mai nou cu frecventa mare , degeaba e Core i7 daca nu are frecventa mare :)
4. Ramul .. in functie de ce server vrei sa faci , eu zic ca si pentru S6 iti ajung 5 Gb lejer
5. RDS-RCS nu sponsorizeaza cu fibra de viteza chiar asa de mare , dar pana la urma nu iti trebui un net de 1gb /s , alege fiberlink 2 100mb/s care costa 40 de lei !

SFATUL MEU : Nu te apuca de lucru la un server , daca nu ai tot ce iti trebui si echipa necesara cu care sa lucrezi :)
Aka_Silviu
Extreme
Extreme
Varsta : 27
Localizare : Sibiu / U.S.A
Sunt pe forum din : 30/03/2009

la data de Lun 04 Feb 2013, 13:53
Primu lucru care l-as face in locu tau inainte de fisiere si alte cele ar fi protectia anti-flood.
FunnyGame
Profesionist
Profesionist
Varsta : 22
Localizare : Constanta
Sunt pe forum din : 14/12/2008

la data de Lun 04 Feb 2013, 15:14
din propria experienta iti spun ... mi-am schimbat internetul de la fiberlink (era ip dinamic) la abonament bussines pentru ip-ul stabil si o banda mai mare de internet....nu se merita...este undeva la 30 E fara TVA cel mai ieftin abonament...
SilveR
Junior
Junior

la data de Lun 04 Feb 2013, 20:42
am citit ce ati scris , serverul vreau sa-l fac season 6 episode 3 , am in mana 1000 euro sa investesc in proiect , cine doreste sa se bage sa ajute , il platesc , nu prea mai am increderea in nimeni deci nu stiu , mai bine as cumpara muserveru , piese acelea le-am cumparat deja si internetul il am ala cu 40 lei , ziceti ca ii ok?
oldLucyan
Moderator Global
Moderator Global
Varsta : 24
Localizare : Pitesti
Sunt pe forum din : 14/03/2010

la data de Joi 14 Feb 2013, 14:43
am citit ce ati scris , serverul vreau sa-l fac season 6 episode 3 , am in mana 1000 euro sa investesc in proiect , cine doreste sa se bage sa ajute , il platesc , nu prea mai am increderea in nimeni deci nu stiu , mai bine as cumpara muserveru , piese acelea le-am cumparat deja si internetul il am ala cu 40 lei , ziceti ca ii ok?

Nu , internetul cu 40 de lei nu e OK, stii de ce ? pentru ca e Ip Dinamic .. cauta sa treci pe ip stabil :)
Daca tot ai la dispozitie 1000 de euro, eu te sfatuiesc sa cumperi un Server Dedicat
D1abol1k
Moderator Global
Moderator Global
Varsta : 27
Localizare : Motru

la data de Vin 15 Feb 2013, 14:23
daca tot dispui de o suma de bani trimite serverul(pc-ul) in colocare la o firma care ofera asemenea facilitati si cel mai important sa aiba protectie ^^
XtreMe3
Membru
Membru
Localizare : Deva
Sunt pe forum din : 14/08/2011

la data de Vin 15 Feb 2013, 16:36
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris:

Nu , internetul cu 40 de lei nu e OK, stii de ce ? pentru ca e Ip Dinamic .. cauta sa treci pe ip stabil :)
Daca tot ai la dispozitie 1000 de euro, eu te sfatuiesc sa cumperi un Server Dedicat

Sunt de acord cu Lucyan .. pe dedicat iti ofera iei si securitate .. poti cumpara si un MuServer+Client Original cu bani aia , si poti plati si dedicatu cateva luni :)
Si preferabil fati u o echipa cu care sa lucrati la Server
Nu lua in echipa pe ori cine zice ca stie sa lucre la un MuServer ..
SilveR
Junior
Junior

la data de Vin 15 Feb 2013, 23:40
Tocmai dedicat nu vreau , ce rost are sa platesc undeva la 100 euro pe luna cand pot face un comp bun si stiu o treaba , internetu nu`i problema l-as plati si 30 euro pe luna , problema este urmatoarea , echipa de incredere ,restu nu as avea treaba .
XtreMe3
Membru
Membru
Localizare : Deva
Sunt pe forum din : 14/08/2011

la data de Sam 16 Feb 2013, 20:37
Aici nush ce sa zic ..
1. Iti trebe oameni de incredere
2. Sa stie Macar sa deschida serveru si sa Hexeze Mainu si ce mai trebe sa nu se faca pub la alte servere
3. Om pentru Securitate

Si dak tot alegi pe cnv prima oara testeazal .. dupaia ii spui dak ii bun in ceea ce face sau nu :)
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum